Минералната вода в Огняново се добива от естествен природен източник и се характеризира с абсолютна чистота в санитарно-химичен аспект (липса на нитрати, нитрити и амоний), както и в санитарно-хигиенен и микробиологичен аспект (коли-индекс<100 и микробно число (общ брой бактерии).
Известно е, че употребата на минералните извори като важен питеен, терапевтичен и орнаментален ресурс води началото си от древните римляни. Затова не е изненадващо, че най-ранните сведения за Огняновските минерални извори са от времето на римския период на Балканите. Твърдението, че изворите са ценени още тогава като животворен природен феномен, се доказва от множеството останки от римски съоръжения – бани и водопроводи, открити сред или в близост до руините на древноримския град Никополис ад Нестум (понастоящем – в пределите на община Гърмен, само на 3 км от село Огняново). Селището, важен за времето си кръстопътен център, свързващ античните градове край Егейско море с долината на река Хеброс (Марица), е построено в чест на победата на римския император Траян над даките (105-106 г. след Христа). Логично е да се предположи, че решението „градът на победата“ да бъде построен в долината на река Места, е силно повлияно от непосредствената близост на термоминералните извори.
Археологическите разкопки на римска баня (thermae), с просторно помещение за преобличане (apoditerium), басейн със студена вода (frigidarium) и басейн с топла вода (caldarium) свидетелстват, че древните римляни са първите, които откриват и осъзнават лечебните качества на Огняновските минерални извори и се възползват от тяхната живителна и възраждаща сила.
Според преданията, Огняновските минерални извори са осветени и благословени от самия Свети Павел, и може би това е, което ги дарява с неподвластни на времето чудодейни качества и лековита сила.
Общини, хотелиери, тур агенции и мениджъри в туризма от различни държави ще превърнат София в столица на Балканите.